W piątek, 12 marca 2021 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy I, II, III mieli okazję wybrać się na spacer po Warszawie. Nie była to jednak tradycyjna przechadzka po ulicach metropolii, ale spacer wirtualny. Odbył się dzięki nawiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem Złota Kaczka, które opracowało projekt edukacyjny skierowany do najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Poprzez cykliczne, cotygodniowe, wycieczki on-line po stolicy, przewodnicy przybliżają historię tego pięknego miasta i ludzi z nim związanych. Pierwsza, z cyklu pięciu lekcji, poświęcona była największemu polskiemu kompozytorowi - Fryderykowi Chopinowi. Uczniowie poznali ciekawostki z jego życia, m.in. dowiedzieli się, z którego okna spośród budynków Uniwersytetu Warszawskiego, wyglądał niegdyś mały Fryderyk, w którym ogrodzie grał w piłkę z kolegami i ile metrów długości ma uliczka, na której, według legendy, skomponował "Walc minutowy Des-dur". Ciekawy wykład wspierany pokazem zdjęć i humorystycznymi anegdotami i ciekawostkami z życia kompozytora wzbudził zainteresowanie uczniów, którzy, po jego zakończeniu, zadawali pytania pani prowadzącej spotkanie. Wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejny wirtualny spacer po uliczkach dawnej Warszawy.
Spacerkiem po Warszawie
- 11
Wyniki konkursu na najpiękniejszą zakładkę zorganizowanego przez bibliotekę w Stradunach
Uczennice klasy I wzięły udział w gminnym konkursie plastycznym na najpiękniejszą zakładkę do książki. Zorganizowała go Gminna Biblioteka Publiczna w Stradunach. Dziewczynki wykonały oryginalne, estetyczne prace, które doceniło jury konkursu. Marcelina Grzywacz i Karolina Słonawska zajęły ex aequo I miejsce, a Nikola Łukowska II. Gratulacje!
Rozstrzygnięcie gminnego konkursu na najpiękniejszą zakładkę do książki zorganizowanego przez bibliotekę w Nowej Wsi Ełckiej
W ostatnim czasie uczniowie klasy I, II i III Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich wzięli udział w konkursie plastycznym na najpiękniejszą zakładkę zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowej Wsi Ełckiej. Jury konkursu doceniło talent i kreatywność naszych dzieciaków, przyznając im I, II i III miejsca. Uczniowie bardzo ucieszyli się z otrzymanych nagród i dyplomów, co widać po ich minach na załączonych zdjęciach. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Laureaci:
Klasa I:
I miejsce: Amelia Zduńczyk
II miejsce: Oliwia Gadomska
III miejsce: Maja Cybula
Klasa II:
I miejsce:Hanna Fatkowska
II miejsce: Mateusz Kapica
III miejsce: Milena Anulewicz
Klasa III:
I miejsce:Cyprian Toczyłowski
II miejsce: Wiktor Kalisz
III miejsce: Jakub Olszański
12
Kolejny sukces uczniów Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich
Nasi uczniowie po raz kolejny rozbili bank z nagrodami, zdobywając niemal wszystkie zwycięskie miejsca i wyróżnienie w międzyszkolnym konkursie plastycznym "Rola wody w moim życiu". Tym razem ogromną radość sprawili nam czwarto-, piąto- i szóstoklasiści, którzy nie dali żadnych szans swoim rywalom z innych szkół. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
Rekrutacja 2021/2022
Rozpoczynamy rekrutację. Od 1 lutego do 12 lutego 2021 składamy deklaracje o kontynuowaniu nauki w punkcie przedszkolnym i oddziale przedszkolnym.
Oto terminy rekrutacji:
Poniżej zamieszczamy wzory deklaracji.
Od 15 lutego 2021 do 5 marca 2021 trwa rekrutacja na rok szkolny 2021/2022 do punktu przedszkolnego i oddziału przedszkolnego:
Rekrutacja do punktu przedszkolnego. Dokumenty do pobrania:
reg_punkt.docxZalacznik_nr__10_OSWIADCZENIE_o_samotnym_wychowywaniu.odtZalacznik_nr__14_KLAUZULA_INFORMACYJNA.odtZalacznik_nr__3_Oswiadczenie_rodzica_o_zatrudnieniu_lub_prowadzeniu_dzialalnosci.odtZalacznik_nr__4_Oswiadczenie_rodzica_o_dochodzie.odtZalacznik_nr__5_Oswiadczenie_rodzica_o_miejscu_zamieszkania.odtZalacznik_nr__6_Oswiadczenie_rodzica_o_uczeszczaniu_rodzenstwa.odtZalacznik_nr__7_OSWIADCZENIA_DOTYCZaCE_TRESCI_ZGLOSZENIA_I_OCHRONY_DANYCH_OSOBOWYCH.odtZalacznik_nr__8_Oswiadczenie_o_rodzinie_wielodzietnej.odtZalacznik_nr__9_OSWIADCZENIE_woli.odtZalacznik_nr__1_WNIOSEK_O_PRZYJECIE__DZIECKA_DO_PUNKTU_PRZEDSZKOLNEGO.odtRekrutacja do oddziału przedszkolnego. Dokumenty do pobrania:
reg_zerowka.docxZalacznik_nr__10_OSWIADCZENIE_O_SAMOTNYM_WYCHOWYWANIU_DZIECKA.odtZalacznik_nr__14_KLAUZULA_INFORMACYJNA.odtZalacznik_nr__1_WNIOSEK_O_PRZYJECIE__DZIECKA_DO_ODDZIALU_PRZEDSZKOLNEGO.odtZalacznik_nr__3_Oswiadczenie_rodzica_o_zatrudnieniu_lub_prowadzeniu_dzialalnosci.odtZalacznik_nr__4_Oswiadczenie_rodzica_o_dochodzie.odtZalacznik_nr__5_Oswiadczenie_rodzica_o_miejscu_zamieszkania_rodzicow.odtZalacznik_nr__6_Oswiadczenie_rodzica_o_uczeszczaniu_rodzenstwa_kandydata.odtZalacznik_nr__7_OSWIADCZENIA_DOTYCZaCE_TRESCI_ZGLOSZENIA_I_OCHRONY_DANYCH_OSOBOWYCH.odtZalacznik_nr__8_Oswiadczenie_dotyczace_rodziny_wielodzietnej.odtZalacznik_nr__9_OSWIADCZENIE_Woli.odtOd 1 lutego 2021 do 5 marca 2021 trwa rekrutacja na rok szkolny 2021/2022 do I klasy. Dokumenty do pobrania:
reg_kl_I.docxZalacznik_nr__12_woli_uczeszczania_dziecka_do_szkoly.odtZalacznik_nr__1_Zgloszenie_dziecka_do_szkoly_zamieszkalego_w_obwodzie_szkoly.odtZalacznik_nr__2_Wniosek_o_przyjecie_dziecka.odtZalacznik_nr__3_KLAUZULA_INFORMACYJNA.odtZalacznik_nr__4_Oswiadczenie_rodzica_o_zatrudnieniu_lub_prowadzeniu_dzialalnosci_gospodarczej.odtZalacznik_nr__5_Oswiadczenie_rodzica_o_dochodzie.odtZalacznik_nr__6_Oswiadczenie_rodzica_o_miejscu_zamieszkania.odtZalacznik_nr__7_Oswiadczenie_rodzica_o_uczeszczaniu_rodzenstwa_kandydata_do_szkoly.odtZalacznik_nr__8_Oswiadczenie_dotyczace_rodziny_wielodzietnej.odtZalacznik_nr__9_OSWIADCZENIE_O_SAMOTNYM_WYCHOWYWANIU_DZIECKA.odt
Akcja Kamyki
Biblioteka Publiczna Gminy Ełk z siedzibą w Nowej Wsi Ełckiej oraz Filia BPGE w Stradunach, przyłączają się do akcji malowania kamyków ogłoszonej przez Fundację „Odpowiedzialni za Marzenia” z Ełku.
Jest to projekt malowania kolorowych kamyków, którymi wiosną/latem zostanie udekorowany chodnik ełckiej promenady, w pobliżu wieży widokowej.
Będą malować przedszkolaki, uczniowie, firmy i osoby prywatne, również te wyjątkowo utalentowane. W akcję włączyło się już wiele Polskich miast, a także innych państw.
Będą malować dzieci z Nairobi ze slumsów, dzieci z plemienia Samburu i kilku innych miejsc Kenii.
Międzynarodowy projekt ma nas połączyć, ma pokazać, że Polska to kraj, który też potrafi być otwarty, radosny i działać w zespole. W Ełku ma powstać miejsce, które będzie zachęcać nas do długich spacerów wzdłuż jeziora, do zachwycania się pięknem natury, oglądania wschodów i zachodów słońca, a także radosnej twórczości, która wywoła na twarzy mieszkańców i gości nie jeden uśmiech...
Akcja ma również na celu zachęcenie do wzajemnych odwiedzin naszych miast i państw, stworzenia życzliwej atmosfery i pokazania, że razem możemy więcej.
Malowane kamyki przekazywać mogą zarówno instytucje, jak również osoby prywatne, uczniowie szkół podstawowych lub średnich.
Do każdej pracy – namalowanego kamyka lub kilku kamieni, należy dołączyć imię, nazwisko lub nazwę firmy czy organizacji, telefon kontaktowy i adres email.
Kamyki można malować dowolną metodą, preferowane farby akrylowe, prace należy koniecznie zabezpieczyć lakierem do akrylu.
Motyw dowolny, preferowany związany z pięknem natury, mazurami, jeziorami. Mile widziane postacie z bajek, baśni, wierszy czy opowiadań dla dzieci.
Kamyki powinny być małe - około 3 - 4cm. Koniecznie płaskie!!!!
Kamyki do pomalowania można samodzielnie znaleźć np. w lesie. Można zakupić gotowe kamyki do malowania z białym tłem, dostępne są np. w supermarketach budowlanych.
Gotowe kamyki przynosimy do Biblioteki Publicznej Gminy Ełk z siedzibą w Nowej Wsi Ełckiej, ul Małeckich 30 w Nowej Wsi Ełckiej tel. 87 619 74 29
oraz do Fili BPGE w Stradunach, ul Kajki 10 tel. 87 520 05 06
KAMYKI DO BIBLIOTEK DOSTARCZAMY DO 26.03.2021r
Żołnierze Wyklęci
Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.
Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku – po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski.
Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy. Większość akcji oddziałów podziemia antykomunistycznego było wymierzonych w oddziały zbrojne UB, KBW czy MO. Podziemie niepodległościowe aktywnie działało też na Kresach Wschodnich, szczególnie na ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej. Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zmarło w więzieniach. Wciąż są to szacunki. Wysiłek zbrojny i martyrologia drugiej konspiracji nadal wymagają badań.
Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Żołnierze Wyklęci dzięki swojej działalności przyczynili się do opóźnienia kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego, pozostając dla wielu środowisk wzorem postawy obywatelskiej.
Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.
Spotkanie ze sztuką w Mrozach Wielkich
- 10
Dnia 26 lutego 2021 r. uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klasy I, II i III Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich uczestniczyły w niecodziennym wydarzeniu. W związku z tym, iż w tym roku nie mogły pojechać do prawdziwego teatru na prawdziwą sztukę teatralną, teatr przyjechał do nich, oczywiście za pośrednictwem transmisji online. Dzieciaki skorzystały z zaproszenia radomskiego Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego i z wielką uwagą obejrzały spektakl pt. "Daszeńka" na podstawie opowieści Karela Čapka.
Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli zabawną sztukę teatralną, której główną bohaterką była urocza foksterierka Daszeńka.
Przedstawienie, które mówi o uczeniu się świata, pokazuje również, że wraz z nim uczymy się odpowiedzialności, szczególnie za posiadane zwierzątka. To pięknie opowiedziana historia, która bawi i uczy. Ucznniowie mieli okazję podziwiać popis gry aktorskiej, ciekawą scenografię, efekty specjalne. Na uwagę zasługuje też oprawa muzyczna, dzięki ktorej przedstawienie dostarczyło uczniom wielu pozytywnych wrażeń.
Mali kucharze z oddziału przedszkolnego
W czwartek, 25 lutego 2021 r. przedszkolaki z Mrozów Wielkich przygotowały pyszną niespodziankę pracownikom szkoły. Własnoręcznie wykonały najsmaczniejsze na świecie ciasteczka. Były one nie tylko smaczne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe, bo do ich wykonania dzieci użyły owoców i bakalii. Ich małe rączki wyczarowały kakaowe kulki pełne wiórków kokosowych i słodkich bakalii. Nasze przedszkolaki to prawdziwi kulinarni mistrzowie.
Warsztaty malarskie w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich
Z radością prezentujemy prace malarskie w wykonaniu naszych uczniów. Powstały one podczas sobotnich warsztatów malarskich, które odbywały się na terenie naszej szkoły w ubiegłym roku. Spotkania ze sztuką pozwoliły na odkrycie wśród uczniów wielu talentów malarskich. Mamy nadzieję, że w tym semestrze uda sie nam powrócić do sobotnich spotkań. Pozdrawiamy wszystkich uczniów i rodziców. Opiekunowie warsztatów: pani Ania Chrapowicka i pani Kasia Żywno
Zapraszamy do naszej szkoły!
Z radością informujemy, że w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich trwa rekrutacja do punktu i oddziału przedszkolnego oraz klasy I. Posiadamy też wolne miejsca w klasach II - VIII. Serdecznie zapraszamy chętnych do zgłębiania tajników wiedzy w kameralnym gronie i przyjaznej atmosferze...
Zachęcamy do udziału w konkursie
W imieniu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, organizatora corocznego, Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci "Na początku była miłość - moja rodzina", zachęcamy przedszkolaków i uczniów klas I - III do wzięcia w nim udziału.
"Bezpieczny uczeń - jak unikać zagrożeń?"
15 lutego 2021 r. uczniowie klasy I, II i III Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich wzięli udział w spotkaniu online pt. „Bezpieczny uczeń – jak unikać zagrożeń”. Spotkanie zorganizowano w ramach projektu pn. „Czy wiesz, że możesz mówić nie…” realizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie wspólnie z Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
Uczestników spotkania powitał Krzysztof Marek Nowacki Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, który w swoim wystąpieniu podkreślił wagę poruszanych podczas spotkania zagadnień.
Zajęcia online poprowadziła kom. Ewa Szczepanek z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Policjantka omówiła najważniejsze zagrożenia związane z pokonywaniem drogi do szkoły, pobytem w szkole, przebywaniem w domu, w miejscach publicznych oraz na podwórku. Była to doskonała okazja do przypomnienia o obowiązku noszenia odblasków i ich znaczenia dla bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Adresaci spotkania dowiedzieli się również, jak unikać zagrożeń związanych z nieodpowiedzialnym korzystaniem z Internetu oraz jakie zachowania są w sieci zabronione. Na zakończenie uczniowie utrwalili znajomość numeru telefonu alarmowego 112 i zasady postępowania w sytuacji, kiedy z takiego numeru trzeba będzie korzystać.
Nasi uczniowie z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali pogadanki, żywiołowo reagując na omawiane treści. Wiedza zdobyta w czasie szkolenia z pewnością pomoże dzieciom w dokonywaniu właściwych, bezpiecznych wyborów.
6
WALENTYNKI 2021
Dzień świętego Walentego, popularnie zwany walentynkami, wpisał się już na stałe w harmonogram naszych szkolnych imprez i uroczystości. W tym roku nie wszyscy mogli wziąć udział w tej zabawie, bo część uczniów ciągle odbywa lekcje w trybie zdalnym, ale chętnie włączyły się do niej dzieci z punktu i oddziału przedszkolnego oraz klas I - III. Szkolne walentynki stały się okazją do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, przyjaźni.
Z inicjatywy uczniów klasy I i ich wychowawczyni, pani Małgorzaty Wakuły, przy wsparciu Samorządu Uczniowskiego tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe (w większości własnoręcznie wykonane) do specjalnie przygotowanej skrzynki. Trzeba przyznać, że szkolny listonosz nie narzekał na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości. Na twarzach uczniów malowała się radość i uśmiechy, gdy odbierali swoje walentynki. Nie zabrakło wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli i wychowawców. Szkoda, że walentynki są tylko raz w roku...
Dzień Pizzy 2021
Dnia 12 lutego 2021 r. uczniowie punktu i oddziału przedszkolnego oraz klas I - III Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich świętowali Dzień Pizzy. Już od rana z ogromną niecierpliwością dopytywali się, kiedy będą mogły skosztować tego włoskiego przysmaku. Czas oczekiwania skróciły im zajęcia związane z poznawaniem historii dania, jego rodzajów i ciekawostek z nim związanych.Uczniowie klasy trzeciej "upiekli" matematyczne pizze, na których prawdziwe składniki zostały zastąpione działaniami arytmetycznymi. W końcu cierpliwość dzieci została nagrodzona i na stołach pojawiły się ogromne, pachnące, aromatyczne i jeszcze gorące placki drożdżowe przyozdobione, wcześniej wybranymi przez uczniów, dodatkami. Rozpoczęła się prawdziwa uczta. Wspólne biesiadowanie stało się okazją do przypomnienia uczniom zasad właściwego zachowania się przy stole i rozmów na temat kultury spożywania posiłków.Zadowolone miny dzieciaków mówią same za siebie: "Takie lekcje to jest to, co tygrysy lubią najbardziej..."
30
Bal karnawałowy 2021
11 lutego 2021 r. w Punkcie i Oddziale Przedszkolnym oraz w klasach I - III Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich odbyły się wspaniałe i wyjątkowe bale karnawałowe. Z uwagii na trwającą sytuację epidemiologiczną każdy oddział i poszczególne klasy świętowały oddzielnie, ale zabawa i tak była gorąca. Bale odbyły się na zakończenie karnawału i, aby zadośćuczynić tradycji Tłustego Czwartku, nie zabrakło na nich słodkich symboli tego święta - przepysznych pączków. Świetną imprezę uczniom zapewniły nie tylko pięknie udekorowane sale, dobra muzyka, ale też niezwykle pomysłowe przebrania. Na szkolnych korytarzach przemykały Elzy, księżniczki, kotki, była Hermiona - przyjaciółka Harrego Pottera i pani doktor ze stetoskopem. Męska część uczniów tradycyjnie postawiła na piratów, korsarzy, wojowników, strażaków, spidermanów i postaci z filmów dla dzieci. Mimo trzaskającego mrozu za oknem, atmosfera w szkole była gorąca. Zabawa na długo pozostanie w pamięci dzieci.
19
Bezpieczny powrót do szkoły...
A tak witaliśmy wspaniałe dzieci po długiej nieobecności!
Wróciły. Piękne, mądre i kochane.
Laureatki konkursu recytatorskiego i plastycznego "Rodzina źródłem wartości"
Spieszymy z radosną informacją o kolejnych sukcesach uczniów naszej szkoły. Tym razem zaszczytne trzy miejsca zdobyli uczniowie klasy drugiej. W powiatowym Konkursie Recytatorskim i Plastycznym ,,Rodzina źródłem wartości i tradycji- 100 rocznica urodzin św. Jana Pawła ll- patriotyzm", 1 miejsce w recytacji zdobyła Sara Mikołajczyk, 3 miejsce zajęła Hania Fatkowska, natomiast wyróżnienie przyznano Ani Gospodaryk. Gratulujemy!!! Jesteśmy z Was bardzo dumni i życzymy kolejnych sukcesów. Zachęcamy również pozostałych uczniów do udziału w nadchodzących konkursach.
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
Życzenia świąteczne przesłane przez naszych Uczniów.
Archiwum Aktualności