• Aktualności

            • Zachęcamy do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021

            • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpocznie się na terenie całej Polski od 1 kwietnia 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24:00. Udział w spisie jest obowiązkowy.

              Celem NSP 2021 jest:

              • zebranie informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym;
              • analiza zmian, jakie zaszły w procesach demograficzno-społecznych i ekonomicznych w zakresie: ludności, stanu mieszkań i budynków oraz gospodarstw domowych i rodzin w powiązaniu z warunkami mieszkaniowymi na przestrzeni lat 2011–2021;
              • dostarczenie informacji w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską;
              • wykonanie zobowiązań Polski w zakresie dostarczenia informacji na potrzeby innych niż EUROSTAT organizacji międzynarodowych (m.in.: FAO, OECD);
              • aktualizacja operatu do różnotematycznych badań reprezentacyjnych prowadzonych na próbie gospodarstw domowych (w latach następnych).

              Jak będzie przeprowadzony?

              Obowiązkowym sposobem przekazania danych w spisie jest samospis internetowy przeprowadzany za pośrednictwem interaktywnej aplikacji formularzowej dostępnej na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pod adresem https://nsp2021.spis.gov.pl

              W przypadku braku dostępu do Internetu będzie można spisać się przez telefon dzwoniąc na infolinię spisową 22 279 99 99.

              W przypadku osób niemogących dopełnić obowiązku samospisu, dane będą zbierane przez rachmistrzów w drodze wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego. Realizacja wywiadów bezpośrednich będzie uzależniona od sytuacji epidemicznej w kraju.

              Kto jest objęty obowiązkiem spisowym?

              • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami;
              • osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
              • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

              Bezpieczeństwo danych

              Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną. Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia.

              Masz pytania? Skontaktuj się:

              Infolinia spisowa: 22 279 99 99 (opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora).

                          wew. 1 – „Spisz się przez telefon”

                          wew. 2 – Pomoc i informacje o NSP 2021 oraz weryfikacja rachmistrza

              Więcej informacji na temat NSP 2021 dostępne jest na stronie: https://spis.gov.pl

            • Gratulujemy laureatom konkursu plastycznego i recytatorskiego

            • Rozstrzygnięcie Międzyszkolnego Konkursu Literackiego i Recytatorskiego „Mazurska wiosna”

              Przedstawiamy wyniki Międzyszkolnego Konkursu Literackiego i Recytatorskiego „Mazurska wiosna”. Celem konkursu była prezentacja walorów przyrodniczo - krajobrazowych Mazur oraz popularyzacja kultury regionalnej wśród dzieci i młodzieży.

              Komisja konkursowa Konkursu Recytatorskiego w składzie: p. Agnieszka Danielewicz, p. Małgorzata Miłowicka, p. Anna Lisowska, postanowiła przyznać nagrody następującym osobom:

              Nagrody i wyróżnienia w klasach I-III

              1 miejsce: Anna Jeżewska SP7, Sara Mikołajczyk SP Mrozy Wielkie, Bartosz Kapla SP5

              2 miejsce: Maciej Niedużak SP5, Liliana Dobrenko SP Woszczele, Pola Wojdyło SP7

              3 miejsce: Weronika Gniedziejko SP 5, Kacper Lipiec SP 5, Helena Krauz SP Mrozy Wielkie

              Wyróżnienie: Aleksandra Niedźwiecka SP3, Hubert Szklanko SP5, Maja Kowal SP5, Sebastian Sobolewski SP1, Amelia Milewska SP1

              Komisja konkursowa Konkursu Literackiego w składzie: p. Kamila Nawrot, p. Teresa Jankowska, postanowiła przyznać nagrody następującym uczestnikom:

              Nagrody i wyróżnienia w klasach IV-VI

              1 miejsce Aleksandra Topa SP Chełchy

              2 miejsce Maja Grygo SP1

              3 miejsce Arleta Augustyn SP Mrozy Wielkie

              Wyróżnienie Jakub Cędrowski SP5

              Wyróżnienie w klasach VII-VIII Szymon Dziełak SP5

              Dziękujemy naszym sponsorom: FALA Ełk Sp.z o.o., Wyższa Szkoła Gospodarki w Ełku, Muzeum Historyczne w Ełku, Nadleśnictwo Borki, Domy Mazur za ufundowanie nagród. Dzięki Państwa hojności i dobrego serca, możemy nagrodzić dzieci doceniając ich zaangażowanie, twórczość oraz umiejętności artystyczne.

              Uczestnikom konkursu bardzo dziękujemy za udział.

              A. Mścichowska, A. Marchel, A. Rogaska, D. Jurczyk, E. Cieślukowska, K. Szymczak

            • Warszawskie Stare Miasto on-line

            • Piątek, 26 marca 2021 r., był kolejnym dniem, który uczniowie klas I - III oraz oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich spędzili w Warszawie. Była to, co prawda, wycieczka wirtualna, ale i tak dostarczyła dzieciakom mnóstwo emocji i wiadomości na temat Warszawy, a ściśle mówiąc, jej najstarszej dzielnicy, czyli Starego Miasta. Tym razem ciekawostki z historii stolicy przekazywał przemiły Pan Przewodnik ze Stowarzyszenia "Złota kaczka", które jest organizatorem spacerów. Opowiedział on słuchaczom najbardziej znane warszawskie legendy: "O Warsie i Sawie", "O warszawskiej Syrence", "Bazyliszku", czy "Czarnym kocie", dzięki którym dzieci dowiedziały się skąd wzięła się nazwa miasta i jej symbole. Przewodnik wyjaśnił też pochodzenie nazw ulic Krzywe Koło, Świętojańskiej, Zapiecek. Wykład, wspierany pokazem zdjęć, umożliwił uczniom zobaczenie najbardziej znanych warszawskich zabytków: pomników Syrenki, kamieniczek na Starym Mieście, Zamku Królewskiego, czy Kolumny Zygmunta. Przewodnik opowiedział bardzo ciekawą historię związaną z postacią króla Zygmunta III Wazy, który znajduje się na kolumnie. Otóż władca był miłośnikiem fajerwerków i podczas próby odpalania sztucznych ogni spowodował pożar, który spalił część Wawelu. Nie chcąc mieszkać w zniszczonym zamku przeniósł się do Warszawy, ustanawiając w tym mieście stolicę Polski. Ogromne zdziwienie uczniów wzbudziła też informacja, że początkowo Warszawa była niewielką osadą z małymi, drewnianymi chatkami krytymi słomianymi strzechami. Dziś jest to piękne, nowoczesne miasto z piękną tradycją, historią i wspaniałymi zabytkami. Zajęcia wzbudziły duże zainteresowanie uczniów, którzy chętnie zadawali pytania przewodnikowi. 

            • Spacer po warszawskich Łazienkach

            • W piątek, 19 marca 2021 r., dzieci z  oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich wzięli udział w drugiej, z cyklu pięciu, edukacyjnych wycieczek on-line do Warszawy. Tym razem punktem wirtualnej wyprawy do stolicy były Łazienki Królewskie - jeden z najstarszych i najpiękniejszych parków tego miasta. Uczniowie dowiedzieli się skąd wzięła się nietypowa nazwa miejsca, który z polskich władców spędzał tu czas oraz co to jest włoszczyzna i skąd wzięła się w Polsce. Dzięki wideowycieczce dzieci, nie ruszając się ze szkolnych ławek, zwiedziły pałac Na Wodzie, podziwiały niezwykłe dzieła sztuki zgromadzone w królewskiej rezydencji oraz wysłuchały ciekawostek związanych z tym miejscem. "Spacerując" po pięknych, pałacowych ogrodach dotarli pod pomniki Fryderyka Chopina oraz Henryka Sienkiewicza. Lekcja dostarczyła uczniom wielu niezapomnianych wrażeń i emocji, a pytania zadawane przewodnikowi świadczą o ich zainteresowaniu historią naszej Ojczyzny. 

            • Spacerkiem po Warszawie

            • W piątek, 12 marca 2021 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy I, II, III mieli okazję wybrać się na spacer po Warszawie. Nie była to jednak tradycyjna przechadzka po ulicach metropolii, ale spacer wirtualny. Odbył się dzięki nawiązaniu współpracy ze Stowarzyszeniem Złota Kaczka, które opracowało projekt edukacyjny skierowany do najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Poprzez cykliczne, cotygodniowe, wycieczki on-line po stolicy, przewodnicy przybliżają historię tego pięknego miasta i ludzi z nim związanych. Pierwsza, z cyklu pięciu lekcji, poświęcona była największemu polskiemu kompozytorowi - Fryderykowi Chopinowi. Uczniowie poznali ciekawostki z jego życia, m.in. dowiedzieli się, z którego okna spośród budynków Uniwersytetu Warszawskiego, wyglądał niegdyś mały Fryderyk, w którym ogrodzie grał w piłkę z kolegami i ile metrów długości ma uliczka, na której, według legendy, skomponował "Walc minutowy Des-dur". Ciekawy wykład wspierany pokazem zdjęć i humorystycznymi anegdotami i ciekawostkami z życia kompozytora wzbudził zainteresowanie uczniów, którzy, po jego zakończeniu, zadawali pytania pani prowadzącej spotkanie. Wszyscy z niecierpliwością czekają na kolejny wirtualny spacer po uliczkach dawnej Warszawy.

            • Wyniki konkursu na najpiękniejszą zakładkę zorganizowanego przez bibliotekę w Stradunach

            • Uczennice klasy I wzięły udział w gminnym konkursie plastycznym na najpiękniejszą zakładkę do książki. Zorganizowała go Gminna Biblioteka Publiczna w Stradunach. Dziewczynki wykonały oryginalne, estetyczne prace, które doceniło jury konkursu. Marcelina Grzywacz i Karolina Słonawska zajęły ex aequo I miejsce, a Nikola Łukowska II. Gratulacje!

            • Rozstrzygnięcie gminnego konkursu na najpiękniejszą zakładkę do książki zorganizowanego przez bibliotekę w Nowej Wsi Ełckiej

            • W ostatnim czasie uczniowie klasy I, II i III Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich wzięli udział w konkursie plastycznym na najpiękniejszą zakładkę zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowej Wsi Ełckiej. Jury konkursu doceniło talent i kreatywność naszych dzieciaków, przyznając im I, II i III miejsca. Uczniowie bardzo ucieszyli się z otrzymanych nagród i dyplomów, co widać po ich minach na załączonych zdjęciach. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 

              Laureaci:

              Klasa I:

              I miejsce: Amelia Zduńczyk

              II miejsce: Oliwia Gadomska

              III miejsce: Maja Cybula

              Klasa II:

              I miejsce:Hanna Fatkowska

              II miejsce: Mateusz Kapica

              III miejsce: Milena Anulewicz

              Klasa III:

              I miejsce:Cyprian Toczyłowski

              II miejsce: Wiktor Kalisz

              III miejsce: Jakub Olszański

            • Kolejny sukces uczniów Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich

            • Nasi uczniowie po raz kolejny rozbili bank z nagrodami, zdobywając niemal wszystkie zwycięskie miejsca i wyróżnienie w międzyszkolnym konkursie plastycznym "Rola wody w moim życiu". Tym razem ogromną radość sprawili nam czwarto-, piąto- i szóstoklasiści, którzy nie dali żadnych szans swoim rywalom z innych szkół. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

            • Akcja Kamyki

            • Biblioteka Publiczna Gminy Ełk z siedzibą w Nowej Wsi Ełckiej oraz Filia BPGE w Stradunach, przyłączają się do akcji malowania kamyków ogłoszonej przez Fundację „Odpowiedzialni za Marzenia” z Ełku.

               

              Jest to projekt malowania kolorowych kamyków, którymi  wiosną/latem zostanie udekorowany chodnik ełckiej promenady, w pobliżu wieży widokowej.

              Będą malować przedszkolaki, uczniowie, firmy i osoby prywatne, również te wyjątkowo utalentowane.  W akcję włączyło się już wiele Polskich miast, a także innych państw.

              Będą malować  dzieci z Nairobi ze slumsów, dzieci z plemienia Samburu i kilku innych miejsc Kenii.

              Międzynarodowy projekt ma nas połączyć, ma pokazać, że Polska to kraj, który też potrafi być otwarty, radosny i działać w zespole. W Ełku ma powstać  miejsce, które będzie zachęcać nas do długich spacerów wzdłuż jeziora, do zachwycania się pięknem natury, oglądania wschodów i zachodów słońca, a także radosnej twórczości, która wywoła na twarzy mieszkańców i gości nie jeden uśmiech...

              Akcja ma również na celu zachęcenie do wzajemnych odwiedzin naszych miast i państw, stworzenia życzliwej atmosfery i pokazania, że razem możemy więcej.

               

               

              Malowane kamyki przekazywać mogą zarówno instytucje, jak również osoby prywatne, uczniowie szkół  podstawowych lub średnich.

              Do każdej pracy – namalowanego kamyka lub kilku kamieni, należy dołączyć imię, nazwisko lub nazwę firmy czy organizacji, telefon kontaktowy i adres email.

              Kamyki można malować dowolną metodą, preferowane farby akrylowe, prace należy koniecznie zabezpieczyć lakierem do akrylu.

               

              Motyw dowolny, preferowany związany z pięknem natury, mazurami, jeziorami. Mile widziane postacie z bajek, baśni, wierszy czy opowiadań dla dzieci.

               

              Kamyki powinny być małe - około 3 - 4cm. Koniecznie płaskie!!!!

              Kamyki do pomalowania można samodzielnie znaleźć np. w lesie.  Można zakupić gotowe kamyki do malowania z białym tłem, dostępne są np. w supermarketach budowlanych.

               

              Gotowe kamyki przynosimy do Biblioteki Publicznej Gminy Ełk z siedzibą w Nowej Wsi Ełckiej, ul Małeckich 30 w Nowej Wsi Ełckiej tel. 87 619 74 29

               oraz do Fili BPGE w Stradunach, ul Kajki 10 tel. 87 520 05 06

               

              KAMYKI DO BIBLIOTEK DOSTARCZAMY DO 26.03.2021r

               

            • Żołnierze Wyklęci

            • Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.  Walcząc z siłami nowego agresora, musieli  zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego  Kresy Wschodnie II RP. 

              Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „Żołnierzy Niezłomnych”. Sformułowanie „Żołnierze Wyklęci” powstało w 1993 roku – po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, zorganizowanej przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim. Jego autorem był Leszek Żebrowski. 

              Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy. Większość akcji oddziałów podziemia antykomunistycznego było wymierzonych w oddziały zbrojne UB, KBW czy MO. Podziemie niepodległościowe aktywnie działało też na Kresach Wschodnich, szczególnie na ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej. Ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak ps. „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie – 21 października 1963 roku.  Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. W walkach podziemia z władzą zginęło około 9 tys. konspiratorów. Kolejnych kilka tysięcy zostało zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub  zmarło w więzieniach. Wciąż są to szacunki. Wysiłek zbrojny i martyrologia drugiej konspiracji nadal wymagają badań.

              Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej polega m.in. na tym, że była ona – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Żołnierze Wyklęci dzięki swojej działalności przyczynili się do opóźnienia kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego, pozostając dla wielu środowisk wzorem postawy obywatelskiej.

              Temat Żołnierzy Wyklętych stał się szerzej znany dopiero na początku lat 90-tych XX wieku. Stało się to w dużej mierze dzięki wystawie „Żołnierze Wyklęci – antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.”, przygotowanej w 1993 r. przez Ligę Republikańską na Uniwersytecie Warszawskim.

              Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.