• Aktualności

            • "Życie i kultura w średniowieczu"

            • Dzisiejszy pokaz pt. "Życie i kultura w średniowieczu", przygotowany przez grupę artystyczną Rekonstrukto, dostarczył naszym uczniom wielu niesamowitych przeżyć i był niezwykłą lekcją historii na żywo. Spotkanie ze średniowiecznymi rycerzami było okazją do poznania obyczajów i kultury epoki, zdobycia wiedzy na temat kodeksu rycerskiego i udziału w pojedynkach rycerskich. Największe zainteresowanie, co widać na załączonych zdjęciach, wzbudziła prezentacja oręża i ekwipunku, a także narzędzi tortur. Nawet dyby nie wywołały strachu w naszych śmiałkach. Każdy chciał przez chwilę poczuć się jak średniowieczny skazaniec i chętnie dać się w nich uwięzić. Taka żywa lekcja historii na długo zostanie w pamięci uczniów. Zajęcia zorganizowano w ramach akcji #SzkołaPamięta

            • Uczniowie wiedzą, jak nie marnować żywności

            • Dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz uczniowie klas IV - VI wzięli dziś udział w zajęciach poświęconych tematyce niemarnowania żywności. Wspólnie z prowadzącymi, panią Małgorzatą Glapiak i panią Agnieszką Danielewicz, zastanawiali się, co zrobić z jedzeniem, gdy przygotuje się go lub kupi za dużo. Dzieci doszły do wniosku, że, zamiast wyrzucać do śmieci, lepiej jest podzielić się nim z kimś potrzebującym. Taka idea przyświeca jadłodzielniom, o których dzieciaki dowiedziały się od prowadzących spotkania. Panie wskazały, gdzie w Ełku znajdują się takie punkty dzielenia się posiłkiem, a rozmowy, zabawy i prezentacja multimedialna uświadomiły uczniom, co można włożyć do jadłodzielni. Zajęcia były ciekawe i pouczające. Z pewnością wzbogaciły wiedzę uczniów na temat postępowania z nadwyżką jedzenia, co przełoży się na zmniejszenie ilości wyrzucanych produktów i zmianę złych nawyków. Pozytywnym efektem udziału w dzisiejszej lekcji jest uświadomienie uczniom, że na świecie panuje głód i należy ograniczyć marnowanie żywności.

            • Nagroda za aktywność

            • Uczniowie klasy 7, którzy wzięli udział w pilotażowym programie „Diagnoza Nowej Ery”, otrzymali dziś upominki od wydawnictwa Nowa Era. Każdy, z czworga uczestników, został nagrodzony opaską elektroniczną, tzw. smartbandem.

            • Rozszerzona rzeczywistość, czyli nowoczesne technologie w Mrozach Wielkich

            • Do naszej szkoły zawitały dziś nowoczesne technologie, które zaprezentowali nam pani Marta Rózio i pan Jacek Rutkowski nauczyciele konsultanci WMODN w Olecku. Nasi goście przygotowali pokazy filmów w technologii rozszerzonej rzeczywistości z wykorzystaniem specjalnych okularów VR. Uczestnicy pokazu obejrzeli obrazy o Świętym Janie Pawle II oraz o Powstaniu Warszawskim. Dostarczyło im to niesamowitych emocji, bo widz, nakładając okulary, stawał się jakby bohaterem oglądanych wydarzeń. Zajęcia były bardzo ciekawe, dostarczyły wszystkim dużo pozytywnych emocji i rozbudziły zainteresowanie nowinkami technologicznymi.

            • "Funkcjonariusze" na czterech łapach z wizytą w szkole

            • Dziś, zgodnie z obietnicą daną nam w czerwcu, odwiedzili nas policjanci z KPP w Ełku. Towarzyszyli im Dżambo i Wader - „funkcjonariusze” na czterech łapach. Nasi goście opowiedzieli o tresurze psów, o ich zwyczajach i bezpiecznym zachowaniu w kontakcie z nieznajomymi zwierzętami. Przy okazji uczniowie przypomnieli bezpieczną pozycję "żółwia". Warto ją znać i zastosować w sytuacji, gdy zaatakuje nas groźne zwierzę. Dużo emocji wzbudził pokaz tresury i pozorowany atak psa broniącego swojego przewodnika. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu i zadawali mnóstwo pytań. Cieszymy się, bo nasi goście obiecali, że jeszcze nas odwiedzą.

            • Jak nie marnować żywności? Wiedzą trzecioklasiści.

            • W klasie III odbyła się lekcja poświęcona tematyce niemarnowania żywności. Uczniowie, wspólnie z prowadzącą zajęcia panią Małgorzatą Glapiak, zastanawiali się, co zrobić z jedzeniem, gdy przygotuje się go lub kupi za dużo. Dzieci doszły do wniosku, że, zamiast wyrzucać do śmieci, lepiej jest podzielić się nim z kimś potrzebującym. Taka idea przyświeca jadłodzielniom, o których dzieciaki dowiedziały się od prowadzącej spotkanie. Pani Małgorzata wskazała, gdzie w Ełku znajdują się takie punkty dzielenia się posiłkiem, a rozmowy i zabawy uświadomiły uczniom, co można włożyć do jadłodzielni. Zajęcia z panią Małgorzatą były ciekawe i pouczające. Z pewnością wzbogaciły wiedzę uczniów na temat postępowania z nadwyżką jedzenia, co przełoży się na zmniejszenie ilości wyrzucanych produktów i wykształcenie właściwych nawyków. Pozytywnym efektem udziału w dzisiejszej lekcji jest uświadomienie uczniom, że na świecie panuje głód i należy ograniczyć marnowanie żywności.

            • "Brzdące w re@lu" część II

            • W naszej szkole nie ma czasu na nudę. Dzisiaj, uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klasy I i II, wzięli udział w drugiej części zajęć profilaktycznych "Brzdące w re@lu", prowadzonych przez panią Agnieszkę Danielewicz. Poprzez rozmowy oraz zabawy dzieci uczyły się rozpoznawać i nazywać swoje emocje. Dużo radości dostarczyło wspólne projektowanie placu zabaw. Zadanie wymagało od uczestników pomysłowości i wyobraźni, ale też rozwijało umiejętność współpracy w grupie. Celem spotkań z panią Agnieszką jest ukazanie młodym ludziom sposobów spędzania czasu bez komputera i internetu, przypomnienie, że lepiej jest spotkać się z kolegami w realu niż samotnie grać w gry komputerowe. Uczniowie zrozumieli, że wspólne zajęcia, gry, zabawy, praca nad projektem mogą stanowić ciekawą alternatywę dla uzależniających urządzeń elektronicznych.

            • Sukces uczennic naszej szkoły w konkursie recytatorskim

            • Po raz kolejny mamy powód do dumy i radości. Arleta Augustyn z klasy VIII zajęła I miejsce w konkursie recytatorskim "Blask Prawdy" w ramach obchodów XXII Dnia Papieskiego. Jej młodsza koleżanka, trzecioklasistka Helena Krauz, została laureatką III miejsca w tym samym konkursie, a Sara Mikołajczyk z klasy IV zdobyła wyróżnienie. Dziewczyny zasłużyły na ogromne brawa. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            • Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

            • "Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą nauczać" (Mark Twain). Z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Nauczycielom, Pracownikom szkoły i osobom związanym z oświatą, życzymy wszystkiego najlepszego, zdrowia i satysfakcji z wykonywanej pracy.

            • Dzień Edukacji Narodowej

            • Dzień 12 października 2022 r. miał bardzo uroczysty charakter. Dziś społeczność szkoły wzięła udział w uroczystych obchodach Dnia Edukacji Narodowej. Swą obecnością zaszczycili nas wspaniali goście: przedstawiciele Nadleśnictwo Ełk, Lasy Państwowe z Nadleśniczym panem Arkadiuszem Malinowskim na czele. Przybyli do nas ze wspaniałym prezentem: wiązanką melodii myśliwskich zagranych na rogach. Niespodziankę przygotowali też uczniowie klasy VII i VIII, którzy zaprezentowali zgromadzonej publiczności niezapomnianą część artystyczną. Rada Rodziców, słodkim upominkiem, uczciła dzisiejsze święto. To nie koniec atrakcji, jakie na nas czekały. Piękna, jesienna aura sprzyjała spotkaniu przy grillu i zabawom na świeżym powietrzu. Dzisiejsza uroczystość na długo pozostanie w naszej pamięci, a zdjęcia i filmy długo będą nam o niej przypominać.

            • Program "Diagnoza Nowej Ery"

            • Czworo uczniów klasy siódmej Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Mrozach Wielkich wzięło udział w pilotażowym programie „Diagnoza NE”. Nasi uczniowie, jako jedni z nielicznych w kraju, stali się członkami grupy badawczej. Testowali nowe narzędzia diagnostyczne wydawnictwa Nowa Era. Brali udział w spotkaniu z ekspertem przed i po wypełnieniu testu w formie on-line. Zdecydowanie przyczynili się do rozwoju nowoczesnych technologii w edukacji. Dziękujemy i gratulujemy odwagi.

            • Brzdące w re@lu

            • Uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klasy I i II wzięli udział w zajęciach profilaktycznych "Brzdące w re@lu" przeprowadzonych przez panią Agnieszkę Danielewicz. Są to zajęcia z projektu Polskiej Akademii Oświaty pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, których głównym celem jest pokazanie atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego bez wykorzystania internetu i sprzętu elektronicznego, typu: smartfon, tablet, laptop, itp. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, w jaki sposób mogą radzić sobie z nudą, ze złymi emocjami oraz poznały gry i zabawy, które są świetną alternatywą dla gier komputerowych. Na zakończenie zajęć przedszkolaki wykonały "gniotka", a starsi uczniowie zagrali w grę logiczno - zręcznościową "Krzesła". Zajęcia były bardzo ciekawe i, z uwagi na coraz większe zagrożenie uzależnieniami od gier komputerowych, bardzo potrzebne.

            • Zajęcia z psychologiem

            • Czy kiedykolwiek zabrakło ci słów, gdy byłeś zdenerwowany? Każdy odczuwa inne emocje w różnych sytuacjach. Uczniowie klasy III z okazji "Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego" uczestniczyli w zajęciach pt. "Łączenie emocji, myśli i odczuć". Zajęcia przeprowadził psycholog szkolny wraz z pedagogiem specjalnym.

            • Udział uczennic w konkursie recytatorskim

            • Uczennice naszej szkoły wzięły udział w Konkursie Recytatorskim i Wokalnym w ramach obchodów XXII Dnia Papieskiego „Blask Prawdy”

              10 października 2022 r. Sara Mikołajczyk reprezentowała naszą szkołę w kategorii klas IV-VI, zaś Arleta Augustyn VII-VIII. Młodsze klasy również miały swoje reprezentantki. Helena Krauz i Amelia Zduńczyk z klasy III recytowały  utwory w Konkursie Papieskim, który odbył się w Ełckim Centrum Kultury.

            • Spotkanie z mistrzem kolarstwa szosowego, panem Marcinem Białobłockim

            • Dziś w naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć wspaniałego sportowca, kolarza szosowego, a prywatnie Tatę dwóch z naszych uczniów, pana Marcina Białobłockiego. Nasz gość opowiedział uczniom o swojej pasji - kolarstwie szosowym, o odnoszonych przez siebie sukcesach, których było niemało, zarówno w kraju jak i na świecie. Warto nadmienić, że pan Marcin odniósł 200 zwycięstw i tyle samo razy znajdował się w pierwszej trójce zwycięzców. W tym miejscu warto wymienić kilka, z bardzo licznych, osiągnięć pana Marcina: jest mistrzem Polski z 2015 i srebrnym medalistą z 2016. Dwukrotnym uczestnikiem mistrzostw świata (2015 i 2016) i jednokrotnym mistrzostw Europy (2016). Zwycięzca 7. etapu Tour de Pologne 2015. Zwycięzca wieloetapowego wyścigu dookoła Irlandii An Post Rás z 2013, trzykrotny zwycięzca etapów podczas tego wyścigu (2011, 2012 i 2014). W latach 2011–2016 zawodnik brytyjskich zawodowych grup kolarskich. Od 2017 reprezentuje CCC Sprandi Polkowice. W trakcie prezentacji uczniowie dowiedzieli się na czym polega dyscyplina uprawiana przez naszego gościa, jaki sprzęt jest niezbędny do tego, by odnosić takie sukcesy jak pan Marcin. Przy okazji sportowiec zdradził nam kilka ciekawostek ze swego życia, a także kariery. Dowiedzieliśmy się, że zaczął jeździć na rowerze, gdy miał 4 lata, a pierwszy dwukołowiec kupił za pieniądze, które otrzymał z okazji I Komunii Świętej. Początki kariery kolarskiej miały miejsce w VI klasie szkoły podstawowej, a życiowe rekordy nasz gość osiągał w wieku 39 lat. Jeśli chodzi o naj..., to rekord szybkości na rowerze czasowym wyniósł 90 km/h, najdłuższa trasa pokonana na rowerze w czasie wyścigu to 230 km, a w ciągu jednego dnia 265 km, natomiast najkrótszą była pętla o długości 1, 4 km. Spotkanie było bardzo ciekawe. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali prelekcji, oglądali zdjęcia i filmy z zawodów, w których brał udział nasz gość, podziwiali jego rower oraz zadawali panu Marcinowi wiele pytań, na które on chętnie odpowiadał. Ponadto zdradził im receptę na sukces: dużo odpoczynku, zdrowe odżywianie, ciężka praca, wytrwałość i samozaparcie. Kolarz zdradził, iż pomimo wielu kontuzji, nigdy nie myślał o porzuceniu swojej pasji i zachęcił też naszych uczniów do rozwijania swoich zainteresowań. Kto wie, może wśród nich jest przyszły kolarz?   Dzisiejsze spotkanie odbyło się w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery.